„Intelligenzaktion” – prezentacja wystawy w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.

Nauczyciele, duchowni, urzędnicy, dziennikarze, właściciele ziemscy, rzemieślnicy czy powstańcy śląscy – to bohaterowie wystawy „Intelligenzaktion” w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu.

– Opowiada ona o Polakach na Śląsku eksterminowanych przez Niemców w latach 1939-1940. Chcieliśmy przypomnieć o tych osobach, które uznano za krzewicieli polskości i dlatego doświadczyły agresji. Te osoby zostały zamordowane, osadzone w obozach koncentracyjnych tylko dlatego, że stanowiły elitę narodu polskiego na Śląsku, elitę wśród Ślązaków, która w mniemaniu niemieckiego agresora miała przeciwstawiać się germanizowaniu tego obszaru – mówi historyk Andrzej Krzystyniak z Fundacji ślązacy.pl

– Korzystając z różnych źródeł, w tym dokumentów ze śledztwa prowadzonego przez IPN, wytypowałem bohaterów tej wystawy – mówi Łukasz Kobiela, autor.

– Zależało mi przede wszystkim na tym, aby pokazać losy poszczególnych osób jako zwykłych, najzwyklejszych na świecie ludzi, którzy mieli rodziców, rodzeństwo, pasje, żony, dzieci oraz to, co się w danym momencie wydarzyło i ich dalsze losy – dodaje Kobiela

W organizację w Opolu wystawy stworzonej przez Fundację Ślązacy.Pl zaangażowani są: Stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole i Wojewoda Opolski Adrian Czubak.

Ekspozycję można oglądać w Urzędzie Wojewódzkim w Opolu do 1 lutego.

Materiał źródłowy.