działacz społeczny

Urodził się 25.01.1879 w Królewskiej Hucie. Po ukończeniu edukacji podjął pracę jako górnik w kopalni „Król” (Prinz Karl von Hessen, Königsgrube). Ożenił się z Marią Lubojańską, W 1897 był współzałożycielem Towarzystwa Młodzieży św. Stanisława Kostki, którego został sekretarzem. Trzy lata później, w 1900 r., po opuszczeniu Kółka Towarzyskiego w Królewskiej Hucie wraz z przyjaciółmi odtworzył Kasyno Polsko-Katolickie zajmujące się krzewieniem polskości poprzez m.in. organizację wydarzeń kulturalnych i patriotycznych oraz prowadzenie biblioteki. Był członkiem zarządu gniazda „Sokoła”, do którego należały również jego żona i jej siostra Julia. Aktywnie działał w Związku Górników Zjednoczenia Zawodowego Polskiego, przewodnicząc oddziałowi ZPP w Królewskiej Hucie. W grudniu 1902 r. urodził się jego syn Paweł Mikołaj – późniejszy działacz społeczny i wieloletni poseł na Sejm. W 1910 r., w związku z objęciem funkcji sekretarza Okręgu Gliwice – Zabrze, Paweł Dubiel przeniósł się do Zabrza, z czasem zostając wiceprezesem Oddziału Górników ZPP i członkiem władz naczelnych ZPP Górnego Śląska. Jego aktywność była powodem nękania przez władze niemieckie, w 1913 r. za zorganizowanie „Święta pieśni polskiej” miał sprawę sądową.
Po wybuchu I wojny światowej został zmobilizowany i od lipca 1915 r. służył w armii pruskiej wraz z Konstantym Wolnym w lazarecie dla koni w Białej Podlaskiej. Po zakończeniu wojny i powrocie do Zabrza kontynuował działalność propolską. Dziadek został w Zabrzu dokooptowany do Arbeiter – und Soldatenrat [Rady Robotniczo-Żołnierskiej – przyp. aut.] oraz obrany na wiceprzewodniczącego Polskiej Rady Ludowej. W jego mieszkaniu bywali i naradzali się wybitni przywódcy i działacze narodowi: Wojciech Korfanty, Józef Rymer, Wojciech Sosińki, Adolf Ligoń i inni – wspominał jego wnuk Paweł.
Podczas Sejmu Dzielnicowego Polaków byłego zaboru pruskiego w grudniu 1918 r. został wybrany przedstawicielem Rejencji Opolskiej w Naczelnej Radzie Ludowej w Poznaniu. Nadal działał w Zjednoczeniu Zawodowym Polskim, został później także członkiem Rady Naczelnej Narodowej Partii Robotniczej. W Polskim Komisariacie Plebiscytowym w Bytomiu objął przewodnictwo sekcji Związków Zawodowych i kierownictwo Wydziału Socjalno-Politycznego.
Po przyłączeniu części Górnego Śląska do Polski w 1922 r. Paweł Dubiel w związku z napaściami ze strony Niemców przeniósł się do Królewskiej Huty, gdzie pracował jako dyrektor Spółdzielni Spożywców „Zjednoczenie”. Po nieudanej próbie wyboru na senatora RP z ramienia Narodowej Partii Robotniczej został członkiem Śląskiej Rady Wojewódzkiej. W marcu 1927 r. wybrano go na wiceburmistrza, a następnie pełnił funkcję wiceprezydenta miasta, które w 1934 r. zmieniło nazwę na Chorzów. W maju 1939 r. przeszedł na emeryturę.
Na początku kwietnia 1940 r. został aresztowany przez Niemców jego młodszy syn – Józef Dubiel, a 22.05.1940 r. on sam i jego starszy syn – również Paweł. Byli oni początkowo przetrzymywani w Chorzowie, a następnie przetransportowani do obozu koncentracyjnego w Dachau. Synowa wraz z żoną byłego prezydenta Chorzowa Wincentego Spaltensteina (który również został wywieziony do Dachau) podjęła interwencję w celu zwolnienia zatrzymanych członków obydwu rodzin. Interwencja zakończyła się sukcesem, najpierw zwolniony z obozu został Wincenty Spaltenstein, a następnie synowie Pawła Dubiela Józef i Paweł. Niestety Paweł Dubiel senior nie doczekał zwolnienia, zginął w obozie w Dachau uśmiercony zastrzykiem fenolu 5.08.1940 r. Od góry: Pawał Dubiel senior, fotografia portretowa, lata 30., stoją od lewej: Paweł Dubiel junior z żoną Władysławą i Józef Dubiel, Siedzą od lewej: Paweł Dubiel senior, Paweł Dubiel (wnuk) i Maria Dubielowa.